מדוע אחסון קבצי מחשב בענן הוא הפתרון המועדף כיום? כיצד מומלץ לבחור אותו?

עם התקדמות השנים, המחשב האישי אחראי פחות ופחות לקבצים אותם אנו מבקשים לאחסן: תמונות, שירים, סרטונים ומסמכים. אם בעבר האחסון נעשה בכונן פנימי, כיום כל בעל מחשב כבר מזמן משתמש בכונן חיצוני USB בגודל 2-3TB לפחות. ומה לגבי ענן? מדוע זהו האחסון הבטוח ביותר והכדאי ביותר למימוש?

התכלות הכונן החיצוני הופכת את הענן למוצר מאובטח בהרבה

הרדיסק חיצוני פיזי הוא בסופו של דבר מוצר מתכלה. נכון שהוא עשוי להחזיק שנים ואפילו רבות מאד מהן. אבל אם לא הכנתם את עצמכם לסיום השימוש במוצר והוא אינו תקין, אתם עלולים להימצא בבעיה. בענן, לעומת זאת, אתם פותרים את עצמכם כליל מהחובה לשמור על חיי מדף של מוצר פיזי ויכולים לשמור את הקבצים בשרת חיצוני.

טיפים לבחירת שירות אחסון בענן

כיום, 2 חברות האחסון הגדולות בענן הן דרופ-בוקס מבית Dropbox וגוגל דרייב מבית Google. מולן פועלים שרתי ענן פרטיים מהם ניתן לצרוך שירות. כשאתם בודקים האם שרת ענן מתאים לעבודה, זה מה שאתם צריכים לוודא:

  • ממשק קל לשימוש – על ממשק הענן להיות קל ופשוט לשימוש, עם מסכי ניווט זורמים ושליפת שאילתות קלה.
  • שם משתמש וסיסמה קבועים – על חברת הענן להעמיד לרשותכם ולידציות קשות להקמת שם המשתמש והסיסמה: אותיות גדולות, אותיות קטנות וסימבולים, אורך סיסמה מינימלי, וכד'.
  • הזדהות חזקה – אמצעי שיש לכם אותו פיזית ואינו תלוי ביוזר וסיסמה. לדוגמה, טוקן עם סיסמה מתחלפת כל 5 דקות. בגוגל קיימת תוכנת טוקן המספקת קוד מתחלף בן 6 ספרות למי שבבעלותו חשבון עסקי. שם המשתמש והסיסמה הקבועים, לצד אמצעי הזדהות החזקה צריכים להוות 2 נדבכים נפרדים.

ביצועים נדרשים

תקשורת מהירה, מעבר מהיר בין מסכי הניווט, העלאה קלה של קבצים חדשים. על ספקית הענן לאפשר ללקוח לבחור את היקף האחסון הנדרש לו לשמירת קבציו. לרוב, יעבדו חברות הענן עם חבילות מוכנות מראש, עליהן הלקוח משלם תשלום חודשי או שנתי. בתמורה לכך, הוא יכול לנהל את קבציו משרת הענן, להעלות קבצים חדשים ואף לעדכן, לערוך ולשנות אותם כשהם יושבים בתיקיות בשרת זה.